Mekanlar

Bosphorus Brewing Company: İstanbul’un Gerçek ve Tek İngiliz Pub’ı

Bosphorus Brewing Company, İstanbul’da benzeri olmayan tam bir İngiliz Pub konseptine sahip, kendi biralarını üreten, bu biraları herhangi bir işlemden geçmeden direkt tanktan servis eden ve konuklarına bira-yemek uyumunu yansıtan bir mönü sunan unik bir mekan. Gayrettepe Yıldız Posta Caddesi’nin Mecidiyeköy’e yakın kesiminde bulunan bu küçük ve sevimli pub, Sardunya grubunun sahibi Sedat Zincirkıran’a ait. Yemeklerin lezzeti de Sardunya kalitesinin güvencesi altında anlayacağınız.

resim-183140KC

Mekanda ahşap masalar ve sade bir tasarım hakim. Sütunlar ve demir aksamlar elle yapılmış. İçeri girdiğiniz anda ilk gözünüze çarpan otantik İngiliz pub’larının alametifarikası uzun ahşap bar ve tabureler oluyor. Kasım 2012’de açılan mekan ilk başlarda sadece iç kısımdan oluşan daha küçük bir yerken şimdi geniş bahçe ve verandasıyla iyice büyümüş ve çok daha rahat bir yer haline gelmiş. BBC; kendine özel 6 farklı birası da dahil olmak üzere 40 çeşit birasıyla pub tadını şehrin göbeğinde yaşatabilen, bira seven, gerçek bira kültürü edinmiş kişilerin güvenle tercih edebileceği tatmin edici bir mekan. Özetle; bira meraklilarinin denemesi gereken bir yer.

resim-143226AF

Barın içinde brewer (biranın yapıldığı cihaz), onun yanında kazanı ve yukarıda da tankları var. Biralar bu tanklarda mayalanıyor. Türk halkının çok tanımadığı Ale tipi bira ve bir de Lager bira var. Mekânın en popüler birası çikolatayı andıran tadıyla Istanbul Pale Ale. Dipnot olarak söylemem gerekirse oradayken yakaladığım mekan sahibi Sedat Zincirkıran’ın da favorisi olan lezzet Istanbul Pale Ale imiş. Popülaritesini ilan eden bir diğer birası ‘İçmedik’ nefesinizi kokutmayan özel bir bira. 8’den fazla malzeme kullanılarak yapılan 40 gün 40 geccede mayalanan Beer 81, mekanın adeta başyapıtı sayılabilir. Avrupa’nın en iyi arpalarıyla ve yerel baharatlarla işlenmiş olan Haliç Gold ve Acılık oranı International Bitterness Units (IBU)’e göre 39 olan Karbon Imperial Stout biraları da müdavimleri olan lezzetler.

Her biranın farklı bir bardağının olması çok şeker. Örneğin Ale bira kadınlara kadehte, erkeklere kupa bardakta geliyor. Beer 81 uzun bardakta servis ediliyor ki baloncukları görülebilsin. Yani burada bardağınızdan ne içtiğiniz rahatlıkla anlaşılabiliyor. Hangi birayı içececeğinizi hazırlanan tadım tepsisinden seçebiliyor olmanız da çok güzel.

resim-102406JT

resim-140951DC

Mekanda hazır ürün kullanılmıyor. Soslardan, ekmeklere hatta cipslere kadar her şey mekanın mutfağında üretiliyor. Mutfak Şefi, Çiğdem Alagök Yeditepe Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü mezunu; Changa, Park Hyatt Maçka Palas ve W Hotel’in mutfağında da görev yapmış deneyimli bir isim. Kendisiyle Sardunya Restoran’da tanışmıştık. Sardunya’nın yenilenen mönüsüne bayılmış, kendisinin pozitif enerjisini de yansıttığı lezzetlere doyamamıştım.

resim-140802FM

resim-142552FF

Mönüde hangi yemeğin hangi birayla uyumlu olduğu gösteriliyor ve mönü olarak her masada birer ipad bulunuyor. Birayla daha çok kızartma türü yiyeceklerin iyi gittiği düşünülere özellikle ‘Ortaya’ seçeneğine yer veriliyor. Kızartmalarda İstanbul Pale Ale birası kullanılıyor. Yemeklerde kullanılan ürünler tempura denen karışıma batırıldıktan sonra kızartılıyor. Kızarmışlar tabağında karides, midye ve sebzeler bulunuyor.

resim-142127EE

Girişte; şefe has bir pirşirme tekniğiyle basınçlı fritözde kızartılan Çıtır Tavuk Kanatları, Ana yemeklerde Dry Aged sistemiyle 52 gün dinlendirilen şahane Antrikot ve bir pub’ın olmazsa olmazı ‘Fish & Chips’, gerçek bir Et Fjita.. Tatlılarda ise; Bread & butter puding, apple crumble gibi klasik İngiliz tatlıları yanında Hurmalı Cevizli’yi yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

BBC’nin Çiğdem Alagök’ün deneyimleriyle hazırlanan mönüde sandviçler, hamburgerler, tavuk şnitzel ve tencere yemekleri gibi pek çok farklı seçenek yer alıyor ve böylelikle hem Türk hem de yabancı konukların damak zevkine hitab ediliyor.

resim-140846YV

 

resim-142924JV

resim-102434SK

resim-141912GH

İngiliz Çiftçi Tabağı ve Sardunya tesisilerinde sığır etinden üretilen hafif acılı mini sosisler, ev yapımı baharatlı cipsler, bira ile kabartılan tartar soslu midye tava, tatlı hardal soslu karanfilli köfte genelde en çok sevilenler arasında. Kendi yapımları dereotlu, kabaklı ekmek de harika.

resim-140710GD

Bosphorus Brewing Company; sabah 10.00’da açılıyor ve gün, 11:30 gibi öğle servisiyle başlıyor. Misafirler ağırlıklı olarak hafta arası iş çıkış saatlerinde gelmeye başlıyor. Saat 19.00’u gösterdiğinde ise mekan ful kapasiteye ulaşıyor. En son müşteri mekandan kaçta ayrılırsa kapılar o zaman kapanıyor. Bosphorus Brewing Company’e çevresindeki iş merkezlerinden gelenler çoğunlukta. Tabii mekan kısa zamanda İstanbul’da yaşayan yabancıların da uğrak noktası konumuna gelmiş.

 

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir