Mekanlar

Colonie: Karaköy’ün Newyork’lusu

resim-103852XB

İstanbul’un popüler yeme – içme – eğlence merkezi Karaköy, oldukça cazibeli bir restoran olan Colonie ile şüphesiz çok farklı bir konsepte büründü. İstanbul’un fine-dining klasiklerinden Topaz’cıların şehre kazandırdığı, Neo-Bistro konseptiyle günün her saati yaşayan bu mekan, farklı lezzetleri ve özel kokteylleriyle öne çıkıyor. Topaz restoranın da sahibi olan Yücel Özalp, Colonie’yi eşi Gülin Özalp ve ortağı Anıl Toroslu’yla birlikte açtı.

resim-103914LE

Kılıç Ali Paşa Camisi’nden sahile doğru sağa sapıp ilerlediğinizde yol bitiminde bulacağınız COLONIE;  konsepti, menüsü ve kapısındaki bisiklet parkı ve hayvan dostu oluşu ile de farkını ortaya koyuyor. Paris’te yaşayan tasarım dehası Koray Özgen’in elinden çıkma etkileyici iç dekorasyonu kadar dış verandasının güzelliği de es geçilemez.

Colonie; Tarz ve konsept bir liman dükkanı. Tıpkı Newyork Meatpacking’deki mekanlara benziyor. Köşe bir dükkan, tarzı, dizaynı ve menüsüyle yeni bir lokomotif yaratmak adına neo-bistro olması amaçlanmış. Gündüz şort ve flipflop’larınızla gidilebilirken gecce topuklu ve makyajlı da gidebildiğiniz bir ortama sahip. Rakamların yere bastığı özgür bir mutfak yaratılmış.

Mekanın oturma alanlarının rahatlığı, keyfinize göre ister ön kısımdaki açık alanda, ister açık mutfak önündeki yemek bölümünde, isterseniz de girişteki barda oturabiliyor olmanız çok güzel.

resim-130437XU

Odun pizza fırını dahil açık mutfağı, neşeli ve renkli şarküteri bölümü, fine-dining’den aşağı kalır yanı olmayan lezzetli yemeklerin yer aldığı menüsünün ulaşılabilir fiyatlarla servis ediliyor olması ile “Özgür mutfak” olarak da tanımlanabilecek Colonie’nin civardaki diğer mekanlardan çok daha özel bir yeri olsa gerek. Dünyanın neresinden hangi yemek buraya gelirse güzel olur diye düşünerek bir menü oluşturmuş olacaklar ki biraz Italyan, biraz tapas, biraz Amerikan, biraz Uzakdoğu’dan dokunuşlar hakim menüye. Hem yemek, hem yemek sonrası eğlenmek için gayet keyifli bir yer. Klüp kısmı da oldukça popüler. Müzikte de iddialı olan Colonie’nin müzik direktörlüğünü Murat Tokuz üstleniyor. Müzik kalitesi, ortamın elegan ambiyansı ve özel kokteylleri de bu beğeniye büyük etken.

resim-130754MQ

resim-130520PP

resim-130549OP

Favorilerim olan bazı önerilere gelince; Tom Yum Tayland Usulu Acılı Karides Çorbası, özel fırınında usüle uygun olarak yapılan muhteşem Çıtır Ördek, Ahtapot Carpaccio, ilginç bir lezzet olan Tatlı Karides Tempura, Latin Amerika mutfağının meşhur ceviche lerinden Akya Ceviche (Seviçe diye okunur), zencefilli trüf sosuyla Sırlanmış Somon, son yıllarda yediğim en başarılı salata olan parmesanlı Körpe Enginar Salatası; enginar kalbinin rokayla dansı muhteşem, sosu ve yağı tam kıvamında, Colonie Burger de oldukça lezzetli, Pizzalar odun fırınından olduğu için daha da mükemmel. Keşfedilecek çok fazla lezzet var. Ne de olsa Topaz’ın kardeşi olan bir mekan.

resim-130641KX

resim-130616BE

resim-130713CL

resim-130729GU

Bilirsiniz her yazımda önem verdiğim bir husus olan ‘’Sporcuyla dost yemekler’’ kriterimi, sağlıklı salataları ve protein yüklü yemekleriyle büyük ölçüde sağlayan bir restoran burası.

resim-130404GU

resim-130254DU

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir