Mekanlar

Banyan Restaurant: Asya Füzyon Mutfağında Ruha Dokunuş…

Ortaköy’de 11 senedir hizmet veren Soul Goup’a ait Banyan Restaurant’ın sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en güzel noktasında olduğunu düşünüyorum. İstanbul Boğaz’ında manzarası güzel olan mekan sayısı oldukça fazla evet ama kendinizi burada bir geminin güvertesinde hatta kaptan köşkünde gibi hissediyorsunuz adeta… Manzaraya tek kelimeyle ‘’Aşık’’ olacaksınız. Ortaköy’ün tüm güzelliğini barındıran bu harika mekandan içeri girdiğinizde kendinizi çok farklı bir ruh hali içerisinde bulacaksınız. Eğer hiç gitmediyseniz içeriye girer girmez daha önceden gitmediğinize çok hayıflanacağınız bir restoran olduğunu söyleyebilirim.  Özellikle birilerini etkilemek istiyorsanız mutlaka gidilecek yerler arasında…

resim-170313ZD resim-170341OS resim-170421JK

Herşeyden önemlisi manzara ve kalite eşit ve doğru orantılı olduğundan benim için ziyadesiyle mükemmel bir mekan. Servis kusursuz, dekorasyonundaki mistik hava büyüleyici, lezzet harika, değişik tatlardaki yemeklerinizi yerken bir yandan da manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz nadide yerlerden biri. Bu sebeple Banyan’ı oldum olası çok beğenirim. Elit bir restoran olmasıyla beraber ambiyansının verdiği rahatlıkla burada insanlar kendilerini ev ortamında gibi hissediyorlar. Insanın ruhunu okşayan bir yer her haliyle…

resim-170538WB

Boğaz’a nazır, denize sıfır noktasında bulunan bar kısmı güzel bir havada birkaç kadeh bir şeyler içmek için de nefis bir seçim. Buranın layığıyla tadını çıkartmak için ilk yapılması gereken bir aperatif için akşam üstü güneş batarken orada bir mola vermek olabilir mesela…

Merak edenler için Banyan’ın kelime anlamına gelince; Hindistan’da kutsal bir ağacın ismi. Bu ağacın dalları toprağa değdikten sonra kökleşiyor ve tekrar bir oluşum içerisine giriyor. Tıpkı Soul Goup’a ait tüm mekanlarda olduğu gibi sürekli bir yenilenme yeniden doğuş manasını taşıyor.

 

Banyan, dünya lezzetlerinin Asya ve özellikle Thai baharatları ile harmanlanması ile oluşturulan özgün bir mutfak. Bu özel lezzetleri dilerseniz yazın Boğaz köprüsü ve Ortaköy camii’ne bakan terasında, dilerseniz kışın, açık hava şöminesi eşliğinde tadabiliyorsunuz. Her lezzet, gerek sunum tarzı ile, gerek barındırdığı baharatları ile, uzak diyarların yaşam biçimini, kültürünü yansıtıyor.

İstanbul’a gelen misafirlerinizi Boğaz’da ağırlayabileceğiniz en iyi mekan olduğunu düşünüyorum. Ayrıca hoş bir bayanı etkilemek, evlenme teklif etmek, özel bir kutlama yapmak, dostlarla toplanmak için akşam yemeğine gideceğiniz en uygun yerlerden biri olacaktır.

resim-170611SX

Aslı-Cem Pasinli’nin kurucu ortaklarından olduğu Soul Group’un hedefi zincir olmadan, birbirini tekrarlamayan ‘ruhu besleyen’ mekanlar yaratmak. İlk kez 2004 senesinde Ortaköy’de açtıkları Banyan Restaurant ile “En İyi Etnik Restoran” ödülüne sahip oldular. Mekanın deneyimli işletmecisi Nezih Küçüksu pozitif enejisiyle restoranın ruhunu misafirlerine geçirmekte çok başarılı. Ekibiyle haika bir uyum içinde. Şef Burhan Sönmez yemeğin lezzeti kadar sunumdaki görselliğe de çok titizlenen birisi. Bence biraz da bu yüzden Banyan Restaurant yüzde 60 hatta 70 oranında müdavim müşterisi olan bir yer. Bunun yanısıra turistik bi yerde olmasından dolayı yabancı müşterisi de bol.

resim-170722RY

Deniz tuzu ile tatlandırılmış organik soya fasulyesi ‘’Edamame’’ çok sevdiğim ve güzelini az yerde bulduğum bir başlangıçtır. Buradaki on numara beş yıldız. Denemeye değer olduğunu düşünüyorum. 16 TL.

resim-170810LX

‘’Malezya Usulu Kuzu Kaburga’’ mutlaka denenmesi gereken bir başlangıç yemeği. Marinasyonu gerçekten harika, kokusu olmayan muhteşem bir kuzu eti. 5 parça kemik üzerinde geliyor. Et o kadar yumuşak ve lezzetli ki hakikaten doyamıyorsunuz. 39 TL.

resim-170841EA

‘’Banyan Orange Beef’’ yani buharda pişmiş yasemin pirinci ile beraber gelen portakallı bonfile dilimleri Banyan’da 11 senedir klasikleşmiş bir yemek. İçinde 8 çeşit baharat bulunuyor. Kişnişle harmanlanmış, hafif esmer şekerle karamelize edilmiş tadı ve müthiş sosuyla bir çırpırda bitirdiğim bir yemek, tavsiye ediyorum mutlaka yemelisiniz. 56 TL.

resim-171000PU

Hem Banyan’ın hem de Orta Doğu ve Balkanlar’ın en güzel tatlısı ‘’Sıcak Belçika Çikolatalı Bademli Kek’’ tek başına buraya defalarca gitme sebebiniz olabilir. Çikolatası oldukça lezzetli ve akışkan. Tek kelimeyle müthiş bir tatlı. Onu yemeden oradan çıkmayın. 24 TL.

Banyan Restaurant öğlen 12:00’de öğle yemeği servisi ile açılıyor. Mekan gecce 01:00 ila 02:00’a kadar açık. Oldukça yoğun olduğundan dolayı rezervasyon yaptırmanız şart.

Her mekanda özellikle dikkat ettiğim bir husus olan ‘’Sporcu Dostu Yemekler’’ kriterimi Asya Mutfağı’nda kullanılan sağlıklı malzemeler sebebiyle büyük ölçüde sağlayan bir restoran Banyan. Geniş menüsünde sporcuların ve sağlıklı beslenmeyi hayat tarzı edinmiş olan insanların pek çok seçenek bulabileceğine eminim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir