Seyahat Günlüğü

Arhalya Taş Konak – Bodrum Akyarlar

Bodrumda nerede kalayım diyorsanız önce Bodrum’dan başlarsınız yarımada turuna, hemen arkasından Gümbet gelir, Gümbeti geçtiniz, Bitez, Bitezi geçtiniz Ortakent-Yahşi, hemen sonra Kargı, bir sonra Bağla, Bağladan sonra Akvaryum, biraz ileride Aspat, hemen devamı Karaincir, bir burun döndünüz mü Akyarlar çıkar karşınıza. Sonrasında sıralanan Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü, Gölköy ve Torba’yı da geçtiniz mi başladığınız yere geri gelirsiniz.

Nemsiz havası, dalgasız, yosunsuz denizi, kum sahili, her daim hafif esen hali ve denizde hiç taş kaya olmayışıyla Bodrum’un gizli cenneti gibidir Akyarlar adeta. Arhalya Taş Konak bu cennet sahile 80 metre mesafede yer alıyor. Bir başka cennet  olan Karaincir ise 250 metre ötesinde bulunuyor. Akyarlar’ın eski ismi Arhialla’ymış otelin adı oradan geliyor. Arhalya Taş Konak Bodrum’un en güzel koyu olan Akyarlar’ın merkezinde denize çok kısa mesafede, kalabalıktan uzakta bir Rum mimarisi. Çalışanlar güler yüzlü, bahçesi de yemyeşil. Huzur dolu bir otel, sakin bir ortamı var. Eğer gerçekten dinlenmek istiyorsanız burası tam size göre. Odaları yerel motiflere bağlı kalarak dekore edilmiş olan Arhalya Taş Konak küçük bir balıkçı köyünün güzel ve temiz bir konağı gibi adeta.

 

Her mevsimde ayrı güzel oluyor 7 odalı bu taş konak. Nisanda mimozaları,  mayısta zambakları, haziranda bahçeden toplanan kayısıları, temmuzda yaseminlerin, hanımelilerin, fullerin, melisaların kokuları, ağustosta üzümleri, eylülde narları ile güzelleşen bahçesi ve tüm bu güzelliklerin ortasına yerleştirilen havuzu ile mis kokulu bir aile konağı burası. Harika bir butik otel. Konumu çok iyi; Bodrum yarımadasındaki en güzel iki sahil Akyarlar Sahili ve Karaincir Plajına yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Mutfakları da çok samimi ve lezzetli, çünkü yemeklere anne eli değiyor. Anne yöresel yemekleri, kızları ise mezeleri yapıyor.

Akyarlar koyunun sağ tarafında balıkçı barınağını ve köy kahveleri, ortasında lokanta ve kafeler, sol tarafında ise eşsiz güzellikte kumsal ve deniz yer alır. İstanköyün (Kos) ışıkları ile adeta bir gölü andıran gece manzarası, başka hiç bir Bodrum beldesinin veremeyeceği bir keyif sunmaktadır. Akyarların simgesi haline gelen sahildeki taş ev kullanılmasa da tüm tarihi güzelliğince orada durmaktadır.

Dip Not: ABD’de iş ve ekonomi çevrelerine hitap eden #Forbes dergisi Bodrum’daki #Akyarlar Kumsalı’nı dünyanın en lüks 15 kumsalı arasında göstermiş. Yerel sanatçı ve oyuncular arasında Türkbükü ve Gölköy gibi balıkçı köylerinin popüler olduğunu ifade eden dergi, Bodrum yarımadasındaki en iyi kumsalın ise muhteşem kamp olanakları ve rüzgar sörfü imkanlarıyla Akyarlar olduğuna dikkat çekmiş.

Oda Fiyatları: 250 – 300 TL

Adres: Barış Manço cad. 12. Sok. No:1 Akyarlar, Bodrum – Muğla

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir