Mekanlar

ZEBU STEAKHOUSE: Keşfedilesi Bir Etçi

Bugün Topkapı’da Avrupa Konutları’nın içinde yepyeni bir mekan keşfettim. İsmi Zebu. Zebu Hindistan’da yaşayan deve hörgüçlü bir sığırmış. Bunu da burada öğrenmiş oldum. Türk insanın en hassas yaklaştığı konudur. Vejetaryenleri tenzih ediyorum, iyi et yemeği sevmeyenimiz yoktur. Bana genelde sıklıkla en iyi et mekanı hangisidir diye sorulur. İşte size son keşfim olan harika bir tanesi…

IMG_2824IMG_2819 IMG_2821IMG_2830 IMG_2939

Dekorasyonunda lezzete zarifçe eşlik eden bir şıklık söz konusu. Nezih, modern ve lüks ortamıyla keyif veriyor. Sizi evinizde gibi sahiplenen bir ortama sahip. Detaylara çok önem verilmiş. Mesela duvarlarda gerçek Himalaya tuzu var. Tavandaki güçlü havalandırma sistemi çok şık bir şekilde örtülmüş, mermerin ahşapla iç içe geçtiği, odunların kullanıldığı elegan ve naif bir ortam yaratılmış. Bu mekanda alkol bulunmuyor.

IMG_2871

Etin iyi pişirildiği bir restoran ve iyi etin satıldığı bir kasap konsepti güzel dekorla buluştuğunda hele bir de servis ve hizmet kalitesi on numaraysa buraya değil Topkapı’da, Fizan’da olsa gidilir. Beklentilerin çok üzerinde bir etçi olan Zebu Steakhouse’un zengin, gözü, gönlü, mideyi doyurucu leziz sofraları daha çok yeni bir mekan olmasına rağmen müdavimler yaratmayı başarmış. Daha iki ay önce açılmış olmasına rağmen 14bin kişiyi ağırlamış. Büyük bir başarı olduğu kesin.

Yeni yerleri keşfetmek özellikle de steakçi konsepti söz konusu olduğunda çok daha keyifli oluyor. Et aynı et olsa da her mekanın kendine has pişirme usulleri, sosları, garnitürleri ve farklı farklı sunum biçimleri oluyor. Burada snulan ekmekler bile kendi üretimleri, nefis focaccio’lar yapıyorlar. Satılan peynirlerin de büyük kısmını kendileri yapıyorlar.

IMG_0723 IMG_0727

Menüye genel bir bakış atacak olursak:

Başlangıçlarda günün çorbası, füne et tabağı, yerli ve ithal peynir tabakları (kendi üretimleri olan peynirler enfes), soğuk et tabağı ve carpaccio var. Roka parmesan salatası, tulum peynirli yeşil salata, mozzarella kapris, sumaklı tava salatası, çoban salata gibi nefis iştah açıcı salatalar mevcut. Sıcak başlangıçlarda ızgara füme et, ızgara istridye mantarı, sıcak füme tabağı, Zebu spesiyal sucuk, ızgara kangal sucuk, tane köfte, kaşarlı köfte, tane lokum, tane kuzu pirzola seçenekleri var. Tadımlık olarak hoş düşünülmüş seçenekler. Burgerler ve köfte seçenekleri herkese gitab eden lezzetler. Ana demek yanlış olur baba yemekler arasında; Bonfileler, kuzular, kuru dinlendirilmiş (dry age) etler ve makarnalar bulunuyor.

IMG_0718 IMG_0711

IMG_2878 IMG_2906 IMG_0728

Kuzu Kafes, Şaşlık, Kuzu Lokum, Kuzu Pirzola, Küşleme , Tuzda Kuzu But, Porterhouse Steak, Dallas, New York Steak, Dana pirzola, Delmonico Steak, Kobe Beef, Zebu’nun özel Yaprak Antrikot’u, Assado  ana kalemleri de mutlaka tadılmalı. Kalabalık gitmenizi ve aklınız kalmasın diye mümkün olduğunca fazla çeşidi seçmenizi tavsiye ediyorum. Yoksa yiyemediklerinizde aklınız kalabilir. Akılda kalacağına midede kalsın. Keşfedilesi lezzetleri barındıran başarılı bir etçi konsepti olduğunu düşünüyorum.

Finali incecik açılmış bir katmer, havuç dilimi, kavrulmuş fıstıklı kadayıf ve çikolata must ile yapabilirsiniz.

Protein yüklü ve sağlıklı yemekleriniz masaya geldiği andan itibaren, hem etkileyici sunumu, hem havaya yayılan iştah açıcı kokusu ile sizi etkisi altına alıyor. İyi ete doymak için, eşiniz, dostunuzla keyif yapmak için, iş arkadaşlarınızla toplantılarınız için, gündüzleri altın, euro grubunuzla kahvaltı etmek için ideal bir mekan. Mutlaka deneyin.

Sadece yemek olarak değil kahvaltıda da çok iddialılar. Burada kendi kahvaltını kendin yarat menüsü var. Serpme kahvaltıda pek çok ürünün boşa gittiğini düşünecek olursak bu çok iyi düşünülmüş bir uygulama.

Denemenizi şiddetle önerdiğim ise Steak Kahvaltı. İçeriği çok zengin, doyurucu ve tatmin edici olan bu kahvaltıda; sahanda kavurmalı yumurta, ızgara füme, ızgara sucuk, peynir çeşitleri, reçeller, cevizli üzümlü ekmekler, sınırsız çay kahve sunuluyor. Fiyatı 40 TL.

Fiyatlarına gelince; bu kaliteye, bu lezzete, bu servise, bu ortama ve böyle bir memnuniyete göre ödediğiniz hesabın karşılığını fazlasıyla aldığınız, fiyatların uçmadığı bir lezzet mekanı burası. Aradığınız temiz ve güvenilir mahalle kasabı kıvamında modern ve nezih bir etçi.

Başlangıçlar: 25 – 39 TL

Salatalar: 15 – 18 TL

Sıcak Başlangıçlar: 6 – 40 TL

Burgerler: 20 – 30 TL

Köfteler: 28 – 35 TL

Dry Aged etler: 65 – 90 TL arasında değişiyor. 300gr – 500 gr lık etler sunuluyor.

Bonfileler: 55 – 63 TL

Kuzular: 52 – 65 TL

Makarnalar: 20 – 25 TL

Tatlılar: 14 – 22TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir