Mekanlar

Vue Lounge & Bar: Türkiye’nin ilk orjinal ceviche barı

resim-170023FC

 

Fransızcada “manzara” anlamına gelen Vue, gemi formunda inşa edilmiş olan Hyatt Regency Oteli’nin17’inci katında kaptan köşkü gibi bir konumda enfes manzarası, DJ performansları, süper kokteylleri, lezzetli Perıu mutfağı, ilginç tasarım bardakları, renkli ve eğlenceli bir ortamıyla pazar hariç haftanın her gün saat 17.00’dan itibaren hizmet veriyor. Mutlaka gidilesi bir mekan olduğunun teminatını veriyorum. O kadar ki bayıldım.

resim-224111FE

Vue Lounge & Bar, Türkiye’nin ilk orijinal ceviche barıyla Güney Amerika sıcaklığını İstanbul’a taşımış durumda. İnkalara dayanan zengin bir kültür birikimine sahip Peru’nun en özel lezzeti olan ceviche tarifleriyle Türkiye’nin tek Perulu şefi Bruno Santa Cruz hem lezzet hem de görsel açıdan bir renk şöleni yaratıyor. Tüm balıkların günlük ve taze olması en çok üzerinde durulan konu Vue Lounge’un mutfağında.

 

resim-224946ZH

 

Ceviche Güney Amerika’dan dünyaya yayılan başta Londra olmak üzere çok kısa bir sürede tüm Avrupa’da trend haline gelen bir lezzet. Perulu balıkçıların denizden yeni çıkmış taptaze balıkları misket limonu ve taze otlarla marine edip ısıya gerek olmaksızın sudaki asitle pişirmeleriyle yaratılıyor. “seviçe” diye okunur. Sağlıklı, pratik ve lezzetli. Ayrıca kalori miktari ve lezzet doğru orantisinin antitezi olabilecek kadar da güzel. Her yazımda özellikle dikkat ettiğim bir husus olan ‘’Sporcuyla dost menü’’ kriterimi yüzde yüz sağlayan bir mekan burası. Sağlıklı beslenenler, sporcular hepiniz keyfinizi güvenle sürebilirsiniz.

resim-224831UD

resim-224421FR

Bruno’nun geleneksel Peru mutfağına ait ceviche menüsünde, doğal fermantasyonla pişen deniz ürünleri acı biber, taze kişniş, yeşil soğandan, sarımsak, haşlanmış tatlı patates, mango ve mısırgibi farklı lezzetlerle sunuluyor. Şef Bruno, VUE’de sunulan Latin tapas ve Güney Amerika menülerinin de yaratıcısı. Kendisi dünya tatlısı bir insane, güleryüzlü, sempatik ve işindi ciddi anlamda başarılı. Bu yiyeceklerin yapımının çok zor olduğuna daha yerken karar verebiliyorsunuz. Ciddi anlamda ustalık ve maharet gerektiriyor. Işte bu yüzden kendisi bizzat ve sürekli mutfağın başında bulunuyor.

resim-224725PN

Vue Lounge’da çalışan tüm ekip genç, dinamik ve birbirleriyle oldukça uyumlu, orda bulunduğum süreç boyunca hayli dikkatimi çekti bu durum. Misafirleri hakikaten rahat ettiriyorlar, oldukça bilgili, donanımlı ve kaliteli bir ruh oluşturmuşlar mekanda. Vue Lounge’un işletme müdürü Uğur Candaş’ın da bunda etkin rolü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Vue’nun ödüllü barmeni Anıl Cansafa barda harikalar yaratıyor. Otelin dijital pazalama müdür Olgu Uysal’ın iletişim kabiliyeti ve aurası da tüm oteli sarmış durumda. Kısacası tüm ekibiyle bu otel kendini sevdiriyor.

resim-225418DA

Peru’dan gelen bi alkol çeşidi olan pisko ve nar taneleriyle muhteşem bir lezzet ‘’Deniz Tarağı’’. Hangi ceviche diyorsanız bu mutlaka masanızda olmalı.

resim-225242JX

Perulular’ın vücudu yenileyen özellikteki Kaplan sütü ile yapılan hoş bir acı biber ile lezzetlendirilen Ahtapot da cevicheler arasındaki favorim oldu.

resim-224602DF

İlginç olduğu kadar da lezzetli bir tarif olan ‘’Sarı Yüzgeçli Ton Balığı’’ mango ve passion fruit olarak bildiğimiz çarkıfelek meyvasıyla hakikaten denenmesi gereken dehşet birşey. Farklı ve sağlam bir lezzet.

Deniz tuzu ile buharda haşlanarak yapılan Edamame Fasulye ise İstanbul’da az yerde bulunan çok sevdiğim, yiyen herkesin de mutlaka sevdiği güzel bir lezzet. Bizim civarda başka yerde bulamazsınız. Gittiğinizde mutlaka ortaya bundan da söyleyin. Çekirdek gibi gidiyor, hoş ve sağlıklı bir atıştırmalık. Kokteyllerle çok iyi gider.

resim-225142IT

resim-225041MY

Tapaslardan ‘’Izgara Dana Antrikot’’ chimmichuri ve lime sosuyla çok başarılı. Mutlaka deneyin. Sote sarımsaklı ‘’Karides’’ de kişniş ve pul biber sosuyla güzel yorumlanmış bir lezzet.

resim-224243HE

Bir tavuk çeşidi olan ‘’Aji de Gallina’’; baharat, ceviz kreması ve lime ile lezzetlendirilmiş menüde küçük tabaklar arasında geçen mutlaka denenmesi gereken bir lezzet.

Yerim kalmadığı için yiyemediğim ev yapımı dondurmalarından da yiyin. Porsiyonu üç top olarak geliyor.  Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim başka bir husus da, menüde çok güzel tatlılar var ve fiyatları çok makul tutulmuş. Görsellikleriyle göze, isim ve içerikleriyle de kulağa çok hoş geliyorlar. Keşfedilesi türden.

 

VUE özellikle de özel yapım kokteylleriyle baya ilgi çekeceğe benziyor. Barrel Aged Cocktails (Fıçıda Bekletilerek Harmanlanmış Kokteyller) mekan için özel olarak üretilmiş üç çeşitten oluşuyor: “Mai Tai”, “Istanbulite” ve “Martinez”. Mekanın favorisi VUE imzalı “Turkish Delight” ise Russian Standard, parfait d’amaur, tropik meyve suyu ve ahududu çayı şurubundan hazırlanıyor. Bakın hangisini içtiysem ciddi anlamda ve tek kelimeyle bayıldım! Burası Ataköy civarına gelen bir nimet haberiniz olsun. Alkollü ve alkolsüz çok fazla seçenek mevcut, her gittiğinizde yeni birşeyler deneyebilirsiniz. Özellikle iki kişinin beraber içmesi için tasarlanmış olan, yine Avustralya’dan özel olarak getirilen o kuru kafalı bardakta gün batımı ve manzaraya karşı sevdiğinizle yudumlayacağınız kokteylin lezzeti gerçekten çok başka olacaktır.

resim-230121WM

resim-225706EP

resim-225545DT

Akşam üzerleri ve akşamları süper tapas, ceviche ve atıştırmalıklar eşliğinde harika kokteyller içiyor, full loca olarak tasarlanmış terasta, o güzel tasarımlı bardaklarla hakkını vererek keyif yapıyorsunuz tamam. Ama sakın gözünüz korkmasın bu anlattıklarımdan ve bu mekanın bir otelde bulunuyor olmasından… Fiyatlar ortama, servise, kaliteye, ambiyansa göre ayakları oldukça yere basan cinsten. Ayrıca valesi de ücretsiz. Ciddi anlamda etkilendiğim nadir mekanlar arasına girdi Vue Lounge & Bar. Samimiyetle hepiniz bir görün isterim.

Gidip keşfetmeniz gereken farklı bir yer.

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir