Seyahat Günlüğü

Villa Florya Kumlubük: Marmaris’in gizli köşesi Kumlubük’te denize sıfır, hayal gücünü zorlayan etkileyici bir otel

Marmaris’in merkezinden İçmeler bölgesine kadar uzanan bölgedeki yoğunluğu, kalabalığı ve sahillerin kızıl kahve kumunu sevmeyenler için daha sakin, dingin ve incecik kum plajı olan #Kumlubük Marmaris’e 16 km uzaklıkta gizli bir köşe adeta. Turunç’tan sonra ikinci koy. Bozburun yarımadasının en güzel plajı burada bulunuyor. İnsanın hayal gücünü zorlayan, sadece 14 odalı, denize sıfır nefis bir butik otel olan @villafloryakumlubuk 2 km’lik bir kumsalın tam ortasında yer alıyor, pırıl pırıl denizi lacivertin en güzel tonuna hakim ve burada su hiçbir zaman çok soğuk olmuyor. Kumsalı incecik ipek gibi bir kuma sahip ve manzarası gerçekten yıkılıyor. Otel denize çıkıntı yapan büyük bir kaya kütlesine oyulmuş gibi adeta. Farklılığıyla dikkat çekiyor ve muhteşem doğası, dingin atmosferi, sakin plajıyla insanı gerçekten büyülüyor.

Dalaman havaalanına inip 100 km mesafedeki Marmaris otogarına otobüslerle ulaşabilir. Marmaris-Turunç arası denizden ve karadan hizmet veren belediye dolmuşlarıyla bölgeye ulaşabilirsiniz.

Otelin bulunduğu Kumlubük koyuna toplu taşıma aracı bulunmuyor.

En yakın yerleşim yeri olan Turunç’a 4 km uzaklıkta.

En güzeli buralara ya arabayla gelmek yada bu koyları rahat gezebilmek için Dalaman havaalanından bir araç kiralamak bence.

Marmaris Turunç arasındaki yol gerçekten çok etkileyici; asırlık çamlar, zıplayan sincaplar, İtalya Amalfi sahillerini andıran virajlar ve nefes kesen bir manzara. Keyfini sürmek için gündüz gitmenizi öneriyorum. Amalfi demişken Villa Florya’nın binası teraslar şeklinde denize doğru iniyor. Geniş bahçesinde bir sürü kuytusu var. İtalya’nın Positano’su varsa bizim de Kumlubük’ümüz var dedirtiyor.

Villa Florya’nın sahibi Nevzat Bey de benim gibi eski Floryalı. Eşi ve Oğlu Alp Bey ile beraber işletiyorlar burayı. Sizi gibi sahiplenen hem şık hem de konforlu ve rahat bir otel yapmışlar.

Fiyatlar: Oda – kahvaltı

Deniz Manzaralı Odalar (*30m²): 500 TL

Deniz Manzaralı Suit Odalar: 600 TL

Villa Zakkum ve Villa Zeytin (2 kişilik): 1500 TL

Villa Asma (*170m²)(4 kişilik):  2000

Adres: Osmaniye Koyu Kumlubuk Mah. Turunc Mevkii, 48700

Tel: 0535 103 30 77

Marmaris’ten sonra İçmeler mevki geçilip Turunç köyü içinden geçilerek Amos koyundan (Profesörler Sitesi) sonra otelin bulunduğu Kumlubük koyuna ulaşabilirsiniz.

http://villaflorya.com

 

Kumlubük Hakkında:

Turunç’un güneyine bir saatlik yürüyüş yaparsanız, önce küçük bir koy ve koyun karşı yamacında yükselen bir tepeyle karşılaşırsınız. Biraz dikkatli bakarsanız tepe boyunca uzanmış sur kalıntılarını görebilirsiniz. Koyun adı Amos. Tepenin adı da Amos. Tepe üzerinde kurulu antik kent, Helenistik devirden Bizans devrine kadar sürekli bir yerleşim. Amos, Rodos’un kara tarafındaki üç kasabasından birisi. Kentin etrafı surlarla çevrili.

Batısında Amos’un tanrısı Apollo’ya ait olduğu kitabelerden anlaşılan bir tapınak kalıntısı var. Ayakta kalabilmiş diğer bir önemli yapıtı ise tiyatrosu. Her gösteriden önce, orkestranın ortasındaki sunakta şarap ve verimlilik tanrısı Dionysos adına kurban sunulurmuş.

Yüzyıllar öncesinde bile böylesine düzenli bir yaşam, bu kadar kayalık ve tepe bir yerde kurulmuş böylesine düzenli bir kent, şaşırtıyor insanı.

Tepenin en ucuna doğru ilerlerseniz, bir guletle rüzgara doğru yol aldığınızı hissedeceksiniz. Önünüzde deniz, karşıda adalar, sol tarafta Amos Koyu, sağ tarafta ise Kumlubük.

Sakinliğin, modern tesislerde korunduğu doğa cenneti. Otellerden, günlük teknelerin uğrak yeri küçük lokantalara kadar Kumlubük’te her türlü konaklamaya uygun tesisleri bulabilirsiniz. Kumlubük yalnız benzersiz kumsalıyla değil, dağlarda yapacağınız gezilerle de son derece keyifli olabilir. Özellikle, güneydoğu tepelerine doğru yapacağınız yürüyüş sürpriz bir mağaraya doğru ulaşır. Eğilerek geçebileceğiniz mağaranın içi yaklaşık üç-dört metre yüksekliğinde bir ön galeriyle başlar.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir