Mekanlar

Isslama Köfte – Adapazarı’nın meşhur Islama Köftesi’nin İstanbulda Hakkıyla Yapan dört dörtlük bir mekan.

Bugün sizi Acıbadem’de yeni açılmış olan farklı ve özel bir mekanla tanıştıracağım. Karşınızda Adapazarı’nın gözde lezzeti, meşhur ıslama köftesi.. Burayı özetlemek gerekirse: ’’Sırrı ekmeğinde, lezzeti köftesinde, tadı damağınızda’’ diyebilirim. Isslama Köfte @isslamakofte gibi geleneksel lezzetleri olduğu haliyle yansıtan mekanları takdir ediyorum.

Sırrı ekmeğinde saklı. Neden mi? Köftenin altına serilen ekşi mayalı ekmekler 24 saat kaynatılan kemik suyuna bandırılıyor. İnanılmaz lezzetli oluyor.

Bu denli lezzetli olmasının sebebi ise köftelerinin Balıkesir ve Afyon’dan gelen dana ve kuzu döş ile bir miktar kuyruk yağı eklenerek yapılıyor olması.. Bakır bir sahanda sallanarak acı sosuyla bütünleşen bu minik ve nefis köftelerin yanında Konya’nın yanık yoğurduyla yapılan Soğuk isli ayran çok iyi gidiyor.

Kemik suyuna bandırılmış 3 dilim Ekşi Mayalı ekmekle sunulan Köftenin porsiyon fiyatı 17,5 TL. (taze nane ve reyhan içeren süzme yoğurtlu ve acılı çeşitleri bulunuyor.)

Köftenizi beklerken ekşi mayalı ekmekle servis edilen acılı zeytinyağlı sosa da bayılacaksınız. Ama kendinizi doyurmamalısınız. Mekanın şefi genç yaşta (28) pek çok başarıya imza atmış olan ve her zaman takdir ettiğim Burak Arslan. @chefbars  Gerçekten maharetlerini konuşturmuş.

Bolu’da yaptırılan Kıymalı Tarhanası Çorbasını, nohutlu, bakliyatlı, mini köfteli Komşu Çorbası’nı, Bazlama Arası Sucuk’u (Bolu’dan), Piyaz’ı, Bursa Gedelek turşusunu, bol sebzeli ve Ege otlarıyla yapılan Mücverini, Taze Baharatlı Tavuk Köfte’sini denemeden ve Manda sütünden yapılan o nefis Sütlaç’ı yemeden bu mekanı terketmeyin derim. Manda sütüyle yapılan fırın sütlaç bakır sahanda geliyor, manda sütünün yağıyla üzeri karamelize olmuş, tek kelimeyle muhteşem.

Tahinli Kabak Tatlısı, Adapazarı usulü altı sütlü, üstü çıtır, arasında da büyük kırılmış cevizlerle dolu Sütlü Kadayıf da tatlı sevenlerin favorileri arasına girebilecek lezzetler.

Mekanın bir hikayesi var. Yemekler nostaljik mahalle konseptinde sunuluyor. Her yemek farklı bir porselen tabakta veriliyor sanki mahalledeki komşulardan gelen yemekleri yermiş gibi bir konsept yaratılmak istenmiş. Hani eskiden mahalleli Allah ne verdiyse evinde yaptığını tabağına koyar getirir hepberaber yemekler yenirmiş ya, işte aynen öyle…

Burası alkolsüz bir mekan. Şeker kullanılmadan kuru üzümle yapılan beyaz ve siyah üzüm şırasına bayılacaksınız. 11 – 23 saatleri arasında hizmet veriyor. Paket servisi de var.

Adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, No 188/C7, Üsküdar, İstanbul

Tel: 0216 3400777

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir