Mekanlar

Hasan Balıkçılar: Efsanenin Geri Dönüşü

Istanbul’da yaşıyorsanız ve balığa da düşkünseniz genelde aklınıza Boğaz gelir ama bazı yerler vardır ki sizi Boğaz’dan Yeşilköy’e kadar bile getirebilir. Yeşilköy Marina’da bulunan Hasan Balıkçılar Balık Restoranı’nı sevmeyen yoktur. Yılların klasiği (1965’ten beri) olan bu mekan sahibi rahmetli Hasan Diridiri’nin efsaneleştirdiği ve şuandaki genç sahibi Evren Tetik’in bu efsaneyi başarıyla yaşattığı bir yer.

resim-140206UL

Yeşilköy Marina’da, manzaralı konumu, ferah ortamı, şık dekorasyonu, farklı ve yenilikçi tarzı, sıcak atmosferi, her zevke hitap eden lezzetleri, çeşit çeşit mezeleri ve keyifli yemesi içmesiyle mutlaka gidilmesi gereken bir Balık restoranı Hasan Balıkçılar.

Sahilin en ferah konumunda bulunuyor olması sayesinde özellikle yazın bahçesinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Çiçeklerle bezeli ve tertemiz beyaz örtülerle kaplı masaları standart masalardan daha geniş, tüm mezeler, salatalar ve balıklar tıkış tıkış olmadan rahatlıkla önünüze seriliyor.

resim-164917HZ

İç dekorasyonu oldukça özenli, insanın içini açıyor. Kaliteli bir ortam, lezzetli mezeler, zengin bir balık tezgahı, güzel bir bahçe ve marina manzarası var. Fiyatlar bu konuma, lezzete, servise ve kaliteye göre de olduka uygun tutulmuş. 50 senelik bir mekanın kapanıp gitmesine gönlü razı olmayan balık düşkünü genç girişimci Evren Tetik tarafından işletilen mekanı ilk fırsatta ziyaret etmenizde fayda görüyorum. Kendisinin yenilikçi ve pozitif enerjisi de restoranın atmosferine yayılmış durumda.

Hasan Balıkçılar’ı etrafındaki diğer balıkçılardan ayıran en güzel özellik; içinde eğlenceli bir çocuk oyun odasının olması. Aileler çocuklarını güvenle çocuk oyun odasına bırakıp masalarındaki ipad lerden çocuklarının ne yaptığını izleyebiliyorlar. Çocukların başında eğitimli bir ablaları da bulunuyor. Bir mekanı özellikle aileler için öncelikli kılan süper bir formül bu. böylece eşinizle dostunuzla aileniz ve sevdiklerinizle rahatça sosyalleşebiliyor, aklınız dağılmadan keyifle yemek yiyebiliyorsunuz.

resim-164937WI

resim-133913PF

resim-134218LZ

resim-134404IM

resim-133816NM

Balıkları kadar soğuk mezeleriyle de zengin ve göz doyurucu bir mönüsü var Hasan Balıkçılar’ın. Buraya gelip aç kalmak mümkün değil. Buna müsade etmiyorlar. Mutfak işinin ehli olan usta ellerde. Bir anda masaya 13 çeşit meze dizildi, sunum çok etkileyiciydi. Mezelerin hepsi birbirinden lezzetliydi. Ahtapot, Deniz Börülcesi, bol cevizli ve peynirli Girit Ezmesi, Köz Kırmızı Biber, nefis Patlıcan Salatası, Hasan’ın meşhur Lakerdası, Pilaki, Fava, Semizotu Salatası, Levrek Marin, Karides Söğüş, Zeytinyağlı Enginar ve Çiroz düşünmeden seçecekleriniz arasında olmalı. ‘’Yok o kadar meze yersem balığa yer kalmaz’’ diyorsanız çok haklısınız! Arasından damak zevkinize en uygun 3-4 mezeyi seçip balığa ağırlık vermenizi tavsiye ederim.

resim-212603MI

resim-164955SC

resim-134755KV

Bilirsiniz her yazımda önem verdiğim bir husus olan ‘’Sporcuyla dost yemekler’’ kriterimi yüzde yüz sağlayan bir restoran burası. Balığın deriyi çekip yapıştırma özelliği ve zengin protein değeri sayesinde hem spor yapanlara hem de sağlıklı beslenmeye özen gösterenlere hedef olarak Hasan Balıkçılar’ı tayin etmiş bulunuyorum. Balık tezgahı her daim oldukça zengin.

resim-134847QD

Kapese gibi sempatik bir isim verdikleri ‘’Karidesli Peynirli Salata’’ kıvamında bir acı dokunuşuyla efsane bir lezzet olmuş. Mutlaka denenmeli.

resim-134952DS

resim-165015CF

Ara sıcaklarda Kalamar Tava on üzerinden yirmiyi hak ediyor. İstisnasız herkesin beğenisini kazanmış durumda. Kadayıfa sarılı jumbo karides onu takip eden lezzet!

resim-135123BN

resim-135250XK

Tatlı konusunda seçenek oldukça fazla. Her balıkçının olmassa olmazı olan dondurmalı irmik helvası da burada oldukça başarılı. Kalburabastı ve şekerpare kıvamında ve çok leziz. Dondurmalı incir tatlısı da denemeye değer.

200 kişi kapasiteli mekanın kapısında vale hizmeti de mevcut. Rezervasyon yaptırmanızı öneriririm.

Karşılama- *****

Servis- *****

Menü- *****

Dekor- *****

Ambiyans- *****

Fiyat- *****

Hijyen- *****

Sporcu dostluğu- *****

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir