Mekanlar

GÖKSEL TANTUNİ: Mersin’in Meşhur Tantunicisi İstanbul’a Geldi.

Herkes gider Mersin’e ben giderim tersine diyenler.. Mersin’in incisi, Türkiye’nin tantunicisi sloganıyla yola çıkan, 40 yıllık bir efsane olan, Mersinlilerin çok sevdiği Göksel Tantuni şimdi Beşiktaş’ta Çarşı’nın tam kalbinde açıldı.

IMG_3437 IMG_3434

IMG_3462

Dolayısıyla yolu uzatmaya gerek kalmadı. Tüm malzemeler yerinden geliyor, ustası bile Mersin’den gelmiş çünkü tantuni ustadan ustaya büyük değişiklik gösterir. Eklenen baharatlar ve otlar, malzemenin dürüm ya da somun içindeki katmanlaşması, buhar ve yağ oranı, pişme süresi, saca toz biber yanında katılan diğer malzemeler bu değişikliklerden sadece birkaçıdır. Lezzet birebir yakalandığı için daha açılalı birkaç gün olmasına rağmen çok kalabalık oluyor.

IMG_3451

Tantuni Arap kökenli olduğu tahmin edilen, aynı zamanda da Mersin’e has olan bir dürüm çeşidi olarak kabul edilir. Rivayete göre aslen fakir yemeği olan tantuni ucuz olması için bolca akciğer ile karıştırılan et ve yağdan yapılırmış. Bugün tüketilen  tantuniyse iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir. Bu fark, özellikle tantunicilerde öğün ısmarlarken büyük önem kazanmaktadır.

IMG_3460

Hazırlanışı: küçük kuşbaşı biçimde doğranmış et haşlanır. Saç kızdırılarak yağ ve toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın ısısını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır. Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm yapılır. Genelde kullanılan çeşitler somun, açık ekmek ve lavaştır. Servis, limon ve acı biber turşusu ile yapılır.

IMG_3455

Mekan tertemiz, pırıl pırıl, hijyen konusunda çok titiz oldukları belli. Bu konuda takdiri hak ediyorlar. Ferah ve rahat bir ortama sahip oluşu da çok güzel. Tantuniyle beraber servis edilen salata hakikaten çok lezzetli. Acısı, baharatları, yağ oranı ile dört dörtlük buldum. Aklımda yer eden bir lezzet oldu. Tantuni düşkünleri buraya muhakkak gelmelisiniz. Mekana, kaliteye, malzemeye ve servise göre fiyatı da çok makul tutmuşlar. 12 – 19 TL arasında değişiyor. Ayran ev yapımıydı, sonuna kadar içtim. Tek kelimeyle şahaneydi.

Adres; Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, No 11/A, Beşiktaş, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir